16.01.2021 00:44
Новини: За зимата предлагаме екипировка за сноуборд и ски на фирмите: Lorch, Alpine Pro, Hannah, Relax, Bars, Orange и F2 / Ftwo.

Windyweek - точни прогнози за вятъра Anemometers - Sunny eXtreme windsurf lessons

Уиндсърф, кайт, сноуборд, екстремни спортове

Страници: « 1 2   Най-долу
Печат
Автор Тема: Малко правопис...  (Прочетена 12435 пъти)
roadster
Полъх
*
Публикации: 69



« Отговор #15 -: 01.01.2017 23:52 »

Ваканцувам,страхувам.....
И въведеното от футболистите ни, но разнесло се за 4-5 г. навсякъде (+парламент и премиер)
Пример:
Ще отидемЕ,ще видимЕ, и ако можемЕ , ще победимЕ
Online

Patrik Slalom 130 / Tabou Manta Pro 100 L  / RRD X-Fire 90L / Naish Hybrid Freewave 85 L / Naish wave 69L
8.6 RRD X-Wing / 7.0 RRD Firewing MK5/ 5.7 GA Phantom / 5.0 Naish All Terrain/5.0 Simmer Vision /4.0 RRD The Four
Shaka
Отнесен от вихъра
****
Публикации: 360



« Отговор #16 -: 03.01.2017 17:37 »

Ваканцувам,страхувам.....
И въведеното от футболистите ни, но разнесло се за 4-5 г. навсякъде (+парламент и премиер)
Пример:
Ще отидемЕ,ще видимЕ, и ако можемЕ , ще победимЕ
Това с МЕ-кането е много разпространено. Всъщност превилото е много просто:

"От I спрежение са глаголите, които в 3 л. ед. ч. окончават на "е": (той, тя, то) чете, пише, плете, яде и т.н.
От II спрежение са глаголите, които в 3 л. ед. ч. окончават на "и": (той, тя, то) спи, говори, ходи, лети и т.н.
От III спрежение са глаголите, които в 3 л. ед. ч. окончават на "а"("я"):
(той, тя, то) рисува, мирува, обещава, разговаря и т.н.
Съответно в 1 л. мн. ч. глаголите от I и II спрежение получават окончание "м": (ние) четем, пишем, плетем, ядем; спим, говорим, ходим, летим, а глаголите от III спрежение получават окончание "ме": (ние) рисуваме, мируваме, обещаваме, разговаряме и т.н.
Т.е. единствено глаголите от трето спрежение в 1 л. мн. ч. получават окончание "ме" и съответно трябва да се произнасят и пишат с него. При глаголите от първо и второ спрежение подобен изговор е неприемлив, тъй като според правилото в 1 л. мн. ч. те окончават на "м". Повечето от глаголите от III спр. в 1 л. ед. ч. завършват на "м" - рисувам, обещавам, искам, така че е естествено в 1 л. мн. ч. да получат окончание "ме". Но има и глаголи от другите две спрежения, които в 1 л. ед. ч. окончават на "м" - например "знам" (но "знаем", а не "знаеМЕ"), така че единственият начин за "проверка" е спрежението, или с други думи - окончанието за 3 л. ед. ч."
Online

Всяко място отдалечено от морето е провинция... (Хемингуей)
नमस्ते
Страници: « 1 2   Най-горе
Печат
Отиди в: